chaloupka z mechu a kapradí - Jetětice

projekt / 2022


Zahradní rekreační chatka je navržena do prostředí smíšeního, středně hlubokého lesa, do blízkosti vodní přehrady Orlík na Vltavě. Území, do kterého je navrhována, již má svou historii a momentálně je v obrodu, čekajíce na nové impulsy.

Objekt byl navržen v souladu s přírodou a prostředím, ve kterém bude stát a se kterým má splynout. Jedná se o jednopodlažní objekt s částečně obytný podkrovím. Jeho zastřešení je sedlovou střechou o nepravidelných sklonech. Z vnější strany má objekt spíše působit, jako by v místě stál již dlouho a ještě déle by stát měl.

Ačkoliv objekt z vnější strany primárně působí velmi uzavřeně a nejeví dojem velkého objektu v kontaktu s exteriérem, cíl prožitku uvnitř objektu je zásadně odlišný. Z každého místa objektu je totiž vidět hned několika směry směrem do okolní přírody. Interiér tak dává svým uživatelům pocit, že jsou ve velmi intenzivním kontaktu s obklopující přírodou, objekt působí jako lesní pavilon.

Jedná se o dispozici 3+KK, kde vstupní prostory jsou doplněny krytou malou terasou podél východní strany chatky. Ze vstupních prostor je vedle sociálního zázemí přístupný také hlavní místnosti. Zde skrze kuchyni a jídelnu přes výškový zlom dvou schodů je umístěn obývací pokoj a dále jsou z obývacího pokoje schodištěm přístupné 2 ložnice. Vzhledem k tomu, že je objekt postaven a principu jednoduchého raumplanu, je možné u každé místnosti zajistit vhodnou světlou výšku aspolu s ní i adekvátní atmosféru, unikátní pro každý z prostorů.